Drukuj
Kategoria: Wiadomości
Odsłony: 2336

Portfele kryptowalut – Która aplikacja jest najlepsza?

Bezpieczne przechowywanie kryptowalut to priorytet dla wszystkich inwestorów oraz osób, które na co dzień wykorzystują waluty wirtualne w codziennych płatnościach. Warto zatem gromadzić informacje na temat różnych portfeli, aby wybrać ten, który zaoferuje nam największy poziom bezpieczeństwa, a jednocześnie, dużą funkcjonalność. Portfele kryptowalut można podzielić na kilka podstawowych grup.

 

Portfele kryptowalut

Ethereum to bez wątpienia jeden z najważniejszych projektów blockchain w historii. Nie brakuje głosów, że sieć Ether znacznie mocniej przyczyniła się do rozwoju walut wirtualnych, niż sam Bitcoin. Programiści zaprojektowali bowiem odrębny system płatniczy i wprowadzili własny standard: ERC20.

Wiele młodszych walut wirtualnych korzystało z sieci Ether na starcie, a część z nich działa na niej do tej pory. Deweloperzy oprogramowania zauważyli ten trend i postanowili stworzyć multi portfele, które będą służyć do przechowywania Bitcoina oraz wszystkich tokenów opartych o standard ERC20. Taka konstrukcja to w dzisiejszych czasach standard.

Portfele kryptowalut dzielimy na kilka grup: desktopowe, przeglądarkowe, mobilne, papierowe, sprzętowe. Poniżej znajdziesz krótką recenzję wszystkich rodzajów oraz konkretne przykłady.

Przeglądarkowe

Ta grupa walletów jest najbardziej funkcjonalna i sprzyja szybkim transakcjom w codziennym życiu. Jednocześnie, są one najbardziej narażone na ataki hackerskie. W związku z tym, nie powinniśmy przechowywać tu więcej środków, niż jest to absolutnie konieczne.

Najpopularniejszym portfelem webowym jest blockchain.com dedykowany kryptowalutom: Bitcoin, Bitcoin Cash, Stellar oraz Ethereum i wszystkim tokenom ERC20. Może zostać odpalony na każdej, popularnej przeglądarce internetowej.

Desktopowe

Są to aplikacje stworzone z myślą o komputerach osobistych. Dzielimy je na dwie podstawowe grupy: Light (lekki) oraz Full (pełny) node. Lekki portfel jest mniej bezpieczny, ponieważ przechowuje kryptowaluty na zewnętrznych serwerach. Full node zajmuje więcej miejsca na dysku, jest nieco trudniejszy w obsłudze, ale zdecydowanie bezpieczniejszy. W tej wersji użytkownik ściąga cały łańcuch transakcyjny na swój komputer.

Desktopowe portfele do kryptowalut obsługują wiele różnych coinów oraz wszystkie tokeny zachowane w standardzie ERC20. Najpopularniejszymi wyborami użytkowników są portfele Exodus oraz Jaxx, kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows, Linux oraz MacOS.

Mobilne

To grupa przyjaznych i łatwych w obsłudze aplikacji, które możemy zainstalować na swoim telefonie. Portfel mobilny jest niezwykle funkcjonalny i pozwala na szybkie przeprowadzanie codziennych transakcji. Drobnym minusem jest jednak niższy poziom bezpieczeństwa.

Choć mobilne portfele kryptowalut są stale ulepszane, nie można im ufać w 100%. W związku z tym, zaleca się przechowywanie na nich niewielkich środków używanych w codziennych płatnościach. Niekwestionowanym liderem walletów mobilnych jest Coinomi. Obsługuje bardzo szeroką gamę kryptowalut.

Sprzętowe

Najlepsza alternatywa dla wszystkich inwestorów, którzy przechowują w portfelu duże ilości kryptowalut. Portfele sprzętowe przypominają pendrive i są skonfigurowane w taki sposób, aby obsługiwać różne aplikacje do przechowywania walut wirtualnych.

Obsługują zarówno tokeny ERC20, jak również wszystkie najważniejsze kryptowaluty świata. Nowoczesne modele łączą w sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz funkcjonalności. Dwa najpopularniejsze to Ledger Nano S oraz Trezor T.

Papierowe

Jest to propozycja wyłącznie dla inwestorów, którzy kupują kryptowalutę z myślą o inwestycjach długoterminowych. Z pomocą specjalnego skryptu możemy wygenerować prywatny klucz prywatny i zapisać go na kartce papieru. Kryptowaluty w ten sposób są „wyłączane” z obiegu, co bardzo poprawia bezpieczeństwo.

W każdej chwili możemy je odzyskać poprzez import klucza w dowolnym portfelu desktopowym, przeglądarkowym czy mobilnym. To najbezpieczniejsza forma przechowywania kryptowalut. Minusem jest zerowa funkcjonalność oraz  brak możliwości szybkiego wykorzystania coinów.

Portfele na giełdach kryptowalut

Warto wspomnieć także o portfelach oferowanych przez giełdy kryptowalut, np. Binance czy Coinbase. W zasadzie są to zwykłe wallety przeglądarkowe stworzone z myślą o wygodnym korzystaniu ze zgromadzonych środków.

Nie są to jednak do końca bezpieczne alternatywy. Eksperci zalecają, aby na takich portfelach gromadzić wyłącznie środki, które wykorzystujemy przy aktywnym handlu. Większe ilości aktywów warto zdywersyfikować na bezpieczniejsze portfele sprzętowe, papierowe lub desktopowe. Portfel giełdowy należy zabezpieczyć bardzo silnym hasłem oraz dwuskładnikową weryfikacją logowania za pomocą aplikacji Google Authenticator.

Jak wybrać najlepszy portfel kryptowalut?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli chodzi o codzienne płatności i łatwość obsługi, wygrywają nowoczesne portfele mobilne, których zasady działania można zrozumieć w ciągu kilku minut. Całkiem nieźle wypadają także portfele przeglądarkowe oraz giełdowe.

Jeżeli chodzi o aspekt bezpieczeństwa, najlepszym wyborem są portfele papierowe wyłączone z obiegu. Zgromadzone w ten sposób środki nie mogą zostać zaatakowane przez hackerów. Minusem jest jednak to, że papierowego klucza nie wykorzystamy do codziennych transakcji.

Jeżeli chcemy, aby nasz portfel łączył w sobie zarówno wysoki poziom bezpieczeństwa, jak również funkcjonalność, najlepszym wyborem okaże się portfel sprzętowy od producenta Ledger lub Trezor. To nieodłączny atrybut każdego inwestora, który gromadzi na swoim koncie duże ilości kryptowalut. Jest to oczywiście płatna alternatywa. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie zalety sprzętowych portfeli, warto się zdecydować na ich zakup.

Żródło : https://kryptopan.pl/portfele-do-bitcoina-kryptowalut/